Gå direkt till textinnehållet
Artiklar

Målet är att fler ska lämna oss

Förra året slutade 1166 av våra medarbetare. Målet är att ännu fler ska lämna oss. Med över 24 000 medarbetare är vi ett av Sveriges största företag. Men vi är inget vanligt företag. Genom vår uppgift att skapa meningsfulla jobb för personer med funktionsnedsättning, spelar vi en avgörande roll i att främja inkludering och mångfald på arbetsmarknaden.

1 min läsning
Porträtt av kvinna med glasögon och ljust lockigt hår utomhus.

Vi har också målsättningar som inga andra företag har. Ett av dessa mål är att 1500 medarbetare varje år ska sluta hos oss och ta sig vidare till andra arbetsgivare i samhället. För oss är det viktigt att se människor växa och ta sig vidare på egna ben till ett utvecklande arbete.

Detta är mål och uppgifter vi inte klarar på egen hand. Det krävs fler företag som vill vara med och bidra till en mer inkluderande arbetsmarknad. Det krävs ett skifte i hur samhället ser på kompetens och på människor med funktionsnedsättningar.

Sverige befinner sig i en lågkonjunktur med stigande arbetslöshet som följd. Svåra tider brukar slå hårdast mot dem som redan har det tufft. Det gäller särskilt på arbetsmarknaden där människor som har en svagare förankring ofta är de som får gå först när företag måste spara eller dra ner på sin verksamhet. Det är också de som står sist i kön när situationen stabiliseras och företagen kan anställa igen.

Personuppgiftsbehandling

Samhall AB är personuppgiftsansvarig för de personuppgifter vi samlar in när du kontaktar oss via vårt kontaktformulär på vår hemsida. Genom att klicka i ” Jag accepterar Samhalls behandling av mina personuppgifter, för att läsa mer klicka här” godkänner du Samhalls behandling av dina personuppgifter.

Vilka personuppgifter Samlar Samhall in för vilket syfte

De personuppgifter vi samlar in är namn, epost, telefonnummer företag/verksamhet, vilken ort du är verksam och om du anger personuppgifter i meddelandet. Dessa personuppgifter samlas in för att vi ska kunna tillse att rätt person hos oss kontaktar dig för att hjälpa dig med ditt ärende. Uppgifterna kommer att raderas senast ett år efter att du skickat in ärendet.

Rättigheter

Du kan när som helst dra tillbaka ditt samtycke, vilket innebär att Samhall inte längre får behandla dina personuppgifter för att kunna kontakta dig, eller begära någon av dina andra rättigheter

Var behandlas din data och med vem delas den

Dina personuppgifter delas med företag utanför EU för att kunna skicka och administrera eposthantering. Vid överföring utanför EU baseras behandlingen på EU:s standardavtalsklausuler och vi vidtar alla rimliga legala, tekniska och organisatoriska åtgärder för att säkerställa att data hanteras säkert och med en adekvat skyddsnivå. Vidare kan dina personuppgifter delas med leverantörer till Samhall med syfte kontakta dig.

Klagomål och personuppgiftsombud

Om du anser att vi förfarit felaktigt i fråga om dina personuppgifter har du rätt att vända dig med klagomål till Integritets­skydds­myndigheten. Vi har utsett ett dataskyddsombud för att se till att vi hela tiden behandlar dina personuppgifter på ett öppet, korrekt och lagligt sätt. Du kan kontakta vårt dataskyddsombud på följande sätt:

Samhall AB

Dataskyddsombudet
Box 27705
115 91 STOCKHOLM
Telefon: 020 - 572 572
E-post: dataskydd@samhall.se