Allwin är ett projekt inom CSR, Corporate Social Responsibility, och affärsidén är att ta vara på mat som annars skulle bli svinn, som i stället för att slängas går till människor som behöver den. Under hösten kommer Allwin dessutom att bli bland de första kylbilstransportföretag i Sverige som går över till 100 % eldrivna, specialtillverkade fordon.
– Det är en stor investering för ett litet bolag men vi gillar att visa vägen! Att samarbetet med Samhall förlängs känns bra – alla år vi jobbat ihop har skapat en stabil grund att stå på. Vi bidrar till en cirkulär ekonomi genom minskat matsvinn, men vi skapar också nya jobb och går före i den gröna omställningen, säger Simon Eisner, Allwins grundare.
Så går arbetet till
I Stockholm kör Samhalls medarbetare två kylbilar på heltid, och hämtar varor från Lidl och SJ. I Göteborg har företaget en bil som samlar upp mat från flera olika butikskedjor. I varje kylbil arbetar två personer som har kontakt med butiker och härbärgen. De fyller i formulär där de anger hur mycket de tar med sig från varje butik, tar stickkontroller på matens temperatur och ser till att varorna kommer fram på ett säkert sätt.
Samhall är ett statligt bolag vars uppdrag är att skapa utvecklande arbetstillfällen för personer med funktionsnedsättningar som står långt från den ordinarie arbetsmarknaden. Avtalet med Allwin förlängdes under våren.
– Det här är ett fantastiskt fint samarbete där våra medarbetare känner att de gör en viktig insats, säger Ingela Nissen, områdeschef i Samhalls distrikt Stockholm Syd.
Att rädda matsvinn är en grundpelare i en cirkulär ekonomi. Istället för den traditionella linjära modellen ("köp, släng, glöm") går cirkularitet ut på att hålla resurser i omlopp så länge som möjligt och minimera avfallet.
– Att Samhall är vår partner i detta är en perfekt match, eftersom det gör att vi skapar samhällsnytta på två sätt, säger Simon Eisner.