Den perfekta personen finns inte och tur är väl det
- 24 november, 2014
- 1 min läsning
Vad är jag bra på? Hur bidrar jag bäst? Vad är just min unika talang? Det kan vara svårt ibland att se sina styrkor.
- 24 november, 2014
- 1 min läsning

SVARET DRÖJER OFTA; att slå sig för bröstet är ju inte riktigt svenskt. Däremot är det desto enklare att nämna sina svagheter, de områden där man inte riktigt är världsbäst.
VARFÖR ÄR DET SÅ? Jag tror att en förklaring kan vara att vi lever i en tid där det yttre trycket på perfektion gör att vi inte riktigt vågar tro på oss själva. Vi ser exempelvis när det gäller rekryteringar på arbetsmarknaden att arbetsgivare söker übermänniskor – man ska kunna allt och bara ha styrkor, inga svagheter. Det är ju helt absurt egentligen och det har gått alldeles för långt.
NEJ, DEN PERFEKTA PERSONEN finns inte och tur är väl det. Att acceptera inte bara våra styrkor utan även svagheterna gör oss mer kompletta som människor och gör att vi utvecklas. Och om vi dessutom omfamnar möjligheten att utvecklas tillsammans med andra, ja, då kan vi uträtta stordåd.
”DÄR DET FINNS LAGANDA och samarbete, där skapas underbara ting”, skrev poeten Mattie Stepanek. Precis så tänker vi på Samhall. Vi lyfter fram våra medarbetares unika talanger och förbereder dem till att utveckla just sina styrkor – på så sätt bidrar vi till ett bättre Sverige där alla ges chansen till en plats på arbetsmarknaden.
Men fler behöver göra mer. Fler behöver se bortom übermänniskan och i stället fokusera på var och ens styrkor. Är du en av dem?
Monica Lingegård, vd Samhall
Prenumerera på Kunskap och inspiration
Vårt nyhetsbrev är perfekt för dig som vill inspireras att bidra till ett inkluderande samhälle och få kunskap som gör dig bättre. Klicka här