”Alla arbetsplatser har grogrund för mobbning”
- 11 maj, 2017
- 2 min läsning
- Taggar Inspiration
Modiga och villiga att förändras. Det var kriterierna när SVT sökte efter lämpliga arbetsplatser till programserien Morgans Mission. Programledaren Morgan Alling duckar inte för att prata om mobbning på jobbet.
- 11 maj, 2017
- 2 min läsning
- Taggar Inspiration

SISTA DAGEN AV DEN SAMMANLAGT TRE VECKOR långa TV-inspelningen har just börjat. På Samhall i Söderhamn rör sig människor med kameror, mikrofoner och annan TV-utrustning förvånansvärt bekant bland den ordinarie personalen.
Ålder: 48 år.
Bor: Stockholm.
Familj: Fru och son.
Yrke: Skådespelare, manusförfattare, regissör och programledare.
Aktuell: Som programledare för Morgans Mission.
— Även om det har varit en intensiv period så kommer det att bli tomt när de åker, säger Jennie Lindh, en av medarbetarna på Samhall.
Kollegan Lollo Edh nickar instämmande och spricker upp i ett leende. De är två av de 17 medarbetare som har deltagit i den grupp som, tillsammans med Morgan Alling och hans team, har genomfört en oförglömlig och omtumlande resa.
— När vi fick veta att Morgan skulle komma till oss i lilla Söderhamn kändes det stort. Samtidigt blev vi förstås omättligt stolta, vi hade ju ingen aning om vad vi gav oss in på, säger Lollo Edh.
SOM PROGRAMLEDARE för programserien Morgans Mission har Morgan Alling tidigare tagit itu med mobbning i skolan. Den andra säsongen handlar om mobbning och särbehandling på arbetsplatser. Vad beror mobbning egentligen på?
400 000 personer uppger att de någon gång varje år har känt sig kränkta eller mobbade av sina arbetskamrater eller chefer. Och varje år blir 10 000 personer långtidssjukskrivna på̊ grund av den mobbning de har utsatts för på sin arbetsplats. Vad kännetecknar arbetsplatser där mobbning förekommer?
Det beror inte på onda medarbetare utan på en arbetsmiljö och kultur som tillåter kränkande handlingar.
— Alla, och då menar jag verkligen alla, arbetsplatser har grogrund för mobbning. Vår mission är att fler ska få upp ögonen för vikten av konkreta och tydligt kommunicerade handlingsplaner för hur vi ska förebygga och hantera mobbning på en arbetsplats. Företag som prioriterar och aktivt arbetar för en god psykosocial arbetsmiljö har stora konkurrensfördelar.
Har något gjort särskilt intryck på dig under inspelningen på Samhall i Söderhamn?
— Det är medarbetarnas och ledningens vilja att dela med sig av sig själva och att ta till sig de förbättringsförslag som har kommit upp. När vi kom hit uppmärksammade vi underliggande konflikter som aldrig hade fått chansen att komma upp till ytan. Tack vare det vi har gått igenom under den har inspelningen har de som arbetar här fatt verktyg att hantera konflikterna direkt när de uppstår. Det kommer att ge dem större utrymme att ägna sig åt kundvärde och inte minst åt att ha kul och att utvecklas tillsammans.
Mobbning och särbehandling på arbetsplatser är vanligt. Varför är det så och vad kan vi göra åt det? Det är Morgan Allings nya mission när han tillsammans med en av Sveriges främsta experter på den psykosociala miljön på jobbet, Stefan Blomberg, ger sig ut på olika arbetsplatser runtom i Sverige. Programserien började sändas den 16 mars 2016 i SVT1 och består av fem program som sänds på torsdagar. Inspelningen från Samhall i Söderhamn finns att se på SVT Play.
Se Morgans mission på SVT Play.
Lyssna på Radio Samhall om Arbetsmiljö.
Prenumerera på Kunskap och inspiration
Vårt nyhetsbrev är perfekt för dig som vill inspireras att bidra till ett inkluderande samhälle och få kunskap som gör dig bättre. Klicka här