Samhall städar hela Arlanda flygplats
- 2 februari, 2018
- 1 min läsning
Nu städar Samhall officiellt på hela Arlanda flygplats. I går invigdes den sista stora pusselbiten Terminal 5 under pompa och ståt, bandklippning och tårta. Samhalls uppdrag på Arlanda pågår dygnet runt. Möt några av medarbetarna som gör resan till en renare upplevelse.
- 2 februari, 2018
- 1 min läsning

Med invigningen av Samhalls uppdrag på Terminal 5 är det nu officiellt. För första gången städas hela Arlanda av bara en leverantör, Samhall. – Nu kan vi äntligen säga att hela Arlanda är rosa, och det känns jättebra, säger Louise Thomson som ansvarar för städavtalen på Swedavia.
– Det här är ett fantastiskt uppdrag för Samhall och våra medarbetare, säger en stolt Jonas Rieck som är Affärsområdesdirektör för tjänster på Samhall.
Det blågula bandet klipptes av Samhall-medarbetaren Lillemor Hedlund och Lousie Thomson från Swedavia under applåder från kollegorna. Lyssna på Radio Samhall med inslag från invigningsceremonin här.
Nu kan vi äntligen säga att hela Arlanda är rosa, och det känns jättebra.
Det är hundratals medarbetare från Samhall som jobbar med att göra din resa till en ren upplevelse. Här kan du träffa några av dem medarbetare som du kanske kommer att träffa när du besöker Arlanda nästa gång.
Fredrik Sjölund är en av Samhalls medarbetare som jobbar på Arlanda. Han och hans kollegor får det högsta resultatet i Arlandas resenärsundersökning.
Khoulod Baker (till höger): ”Vi kör runt med städmaterial på hela området. Vi gillar att köra en stor bil som har plats för mycket material. Bilens alkolås måste alltid användas före start.” Här med kollegan Esther Asino
Sten-Åke Hammarling: ”Jag ser till att materialet finns på plats där det behövs, och fyller på vid behov. Det går åt tolv pallar toapapper i månaden, och under högsäsong kan det gå åt ännu mer.”
Elisabet Wannerborn: ”Här städas varje toalett 16 gånger per dygn. Vi får beröm varje dag från resenärer för att det är så rent. Den övriga personalen på flygplatsen säger att städningen har blivit mycket bättre sedan Samhall tog över.”
Mohammed Aden: ”Det är långa sträckor att gå här. Men det är bra motion, jag har gått ner i vikt sedan jag började här.”
Daniel Nordin, teamledare: ”Jag jobbade natt tidigare men det fungerade inte på grund av min diabetes. Nu jobbar jag kväll i stället och det fungerar mycket bättre. Jag kör olika maskiner men golvmaskinen är roligast.”
Prenumerera på Kunskap och inspiration
Vårt nyhetsbrev är perfekt för dig som vill inspireras att bidra till ett inkluderande samhälle och få kunskap som gör dig bättre. Klicka här